musica

Superfuqia e rekomandimeve në Youtube

Ai momenti i black-outit para ekranit të kompjuterit që para 2 sekondave e dije saktësisht se çfarë kishe për të bo search… Veç kur fillon pastaj të të mublojë nji lloj ndjenje e pashpjegueshme mllefi që t’bo me e thy ekranin nga inati që s’po e gjen, sikur  në ato rastet kur e ke nji këngë në kokë me ritëm e pa tekst e që s’ja … Continue reading Superfuqia e rekomandimeve në Youtube

nilsa-hysi

Nilsa Hysi me “Asaj” në festivalin e RTSH

Kush o Nilsa?  Në festivalet e skaduara të lajle-luleve të viteve 80, në llumin e shumë gjërave të stërdëgjuara në varietetin kopioz të folkut të italianizuar shqiptar, megjithatë erdhi  një këngë që del nga korrnizat e kreativitetit të zakonshëm , gjithnjë e më i mërzitshëm e i ripërsëritur.  Ndryshe nga ai trendi të cilin e kemi definu  këtu, kënga “Asaj” vjen tamam me dozën e duhur të origjinalitetit.       … Continue reading Nilsa Hysi me “Asaj” në festivalin e RTSH

00ba749d

Nick Cave & The Bad Seeds: Degjo albumin “Skeleton Tree“ n’stream:

Me shume mundesi Albumi me emocional i tyre, prej 9. Shtatorit ne shitje dhe ne Stream. Bashke me daljen e filmit „One More Time With Feeling“ ne rreth 800 Kinema ne te gjithe boten  u prezantua dhe albumi i ri i Nick Cave & The Bad Seeds “SKELETON TREE“. Filmi i Andrew Dominick tregon se cfare po ndodh me Nick Cave pas vdekjes se djalit … Continue reading Nick Cave & The Bad Seeds: Degjo albumin “Skeleton Tree“ n’stream:

avatars-000197266864-neyykl-t500x500

Soft Animals nga Sofi Tukker

”Soft Animals” i Sofi Tukker, eshte nje koleksion kengesh jungle-pop me instrumente braziliane, e me poetiken e gjuhes portugeze. Vokali i Sofi ta ben te qarte se kenget e albumit nuk jane thjesht kenge pishinash por dicka me shume, degjo “Déjà Vu Affair”. Albumi hapet me ”Matadora”, ku vete hapja e Matadora nis me Charango (nje instrument qe ngjan me nje kitare te vogel latine). … Continue reading Soft Animals nga Sofi Tukker

shoes_on_a_wire_by_kingofcrazy94-d4o242g

Çfarë është “ndryshe”, në artin shqiptar?

Rubrika : Rrimë shtrembët, e flasim… shtrembët.  “Ndryshe”. Kudo që supozohet se po bëhet art i mirëfilltë në trojet shqiptare, çdo fjali mbaron me cilësimin “ndryshe”. “Më në fund diçka ndryshe”. Këngë shumë “ndryshe”, Klip “ndryshe”. Gazetë “ndryshe”. Çka është kjo se? Thënë kështu, me sy të shqiptarit popullor, për ne që s’kemi shumë qasje në brendësinë e thellë emocionale të këtij zhanri shumë introvert: pak art … Continue reading Çfarë është “ndryshe”, në artin shqiptar?

blues rock test

“Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit … Continue reading blues rock test

External link to Zbulohet kenga me perfekte ne bote

Zbulohet kenga me perfekte ne bote

Nje grup studentesh dhe profesoresh nga Universiteti Bujqesor i Tiranes, Shqiperi kane kryer nje studim ne lidhje me kengen e “persosur”. Studimi konsistonte ne gjetjen e nje melodie perfekte matematikisht, te shoqeruar nga nje tekst i pershtatshem simetrikisht dhe me shume shprehi si dhe nje realizim vizual te denje per  kohet tona. Pas tre vitesh pune dhe mundi UBT ka kenaqesi te njoftoje publikun shqiptar e … Continue reading Zbulohet kenga me perfekte ne bote